Kilka słów o Kofeinie

10/30/2023

Kofeina, azotowy związek organiczny z grupy alkaloidów, substancje o wyraźnym działaniu fizjologicznym. Kofeina występuje w herbacie, kawie, guaranie, maté, orzechach kola i kakao.

Czysta kofeina (trimetyloksantyna) występuje w postaci białego proszku lub jedwabistych igieł, które topią się w temperaturze 238 °C (460 °F); sublimuje w temperaturze 178 °C (352 °F) pod ciśnieniem atmosferycznym. Jest bardzo dobrze rozpuszczalny w gorącej wodzie; Po schłodzeniu roztwór osadza kryształy monohydratu kofeiny. Kofeina jest na ogół gorzej rozpuszczalna w rozpuszczalnikach organicznych niż w gorącej wodzie. Jest bezwonny, ale ma gorzki smak.

Poznaj korzyści zdrowotne płynące ze spożywania kawy

Kofeina jest obecna w kawie mielonej w ilościach od 0,75 do 1,5 procent wagowych. Przeciętna filiżanka kawy zawiera zatem około 100 mg (0,003 uncji) kofeiny. Zawartość kofeiny w herbacie różni się znacznie w zależności od mocy herbaty, ale średnio wynosi około 40 mg. W 40-uncjowej szklance gazowanego napoju typu cola znajduje się również około 0 mg (0014,12 uncji) kofeiny.

Wpływ Kofeiny na organizm człowieka

Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, serce, naczynia krwionośne i nerki. Działa również jako łagodny środek moczopędny. Silne działanie pobudzające kofeiny sprawia, że jest ona cennym antidotum na depresję oddechową wywołaną przedawkowaniem narkotyków (np. morfiny lub barbituranów). Pozytywne efekty, które zostały opisane u osób stosujących kofeinę, obejmują poprawę sprawności motorycznej, zmniejszenie zmęczenia, zwiększoną aktywność sensoryczną i zwiększoną czujność. Te pozytywne efekty mogą częściowo wyjaśniać przymus wielu dorosłych spożywania kawy lub innych napojów zawierających kofeinę w ramach porannego rytuału przebudzenia. Jednak spożycie kofeiny może również powodować u ludzi takie negatywne skutki, jak drażliwość, nerwowość lub niepokój, drżenie, bóle głowy i bezsenność. W połowie lat 1980. kawa bezkofeinowa i napoje bezkofeinowe stały się powszechnie dostępne, dając konsumentom możliwość regulowania spożycia kofeiny przy jednoczesnym czerpaniu przyjemności z tych napojów.

Źródło: https://www.britannica.com/

Skontaktuj się z nami już dziś i
rozpocznijmy tę kawową podróż!

Dołącz do naszej kawowej rodziny i razem przekształćmy Twój lokal w prawdziwy raj dla miłośników kawy.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zadzwoń do nas
+48 504 128 608
Napisz do nas
info@serwis.cafe