Historia kawy, odkrycie i rozpowszechnienie kawy jako napoju pobudzającego.

10/30/2023

Uważa się, że dzikie rośliny kawy pochodzą z regionu płaskowyżu etiopskiego znanego jako Kefa (Kaffa), chociaż dokładna historia ich pochodzenia i udomowienia pozostaje niejasna. Jedną z wielu legend o odkryciu kawy jest ta o Kaldim, pasterzu kóz, który był zaskoczony dziwnymi wybrykami swojego stada. Około 850 ROKU N.E. Kaldi podobno spróbował jagód wiecznie zielonego krzewu, którym żywiły się kozy i po doznaniu uniesienia ogłosił swoje odkrycie. W pewnym momencie, być może jeszcze w XV wieku, kawowce zostały przewiezione przez Morze Czerwone do południowej Arabii (Jemenu). Tradycja głosi, że mnisi suficcy byli jednymi z pierwszych, którzy parzyli kawę jako napój i używali tej stymulacji do nocnej modlitwy.

Bez względu na faktyczne pochodzenie kawy, jej pobudzające działanie niewątpliwie sprawiło, że stała się popularna w Arabii. Jak na ironię, chociaż niektóre władze islamskie uznały ten napój za odurzający i dlatego zakazany przez Koran, wielu muzułmanów używało do tego napoju jako substytutu alkoholu, również zakazanego przez Koran. Pomimo groźby surowych kar, picie kawy szybko rozpowszechniło się wśród Arabów i ich sąsiadów, a nawet dało początek nowemu tworowi społecznemu i kulturowemu – kawiarni.

Kawiarnie, zwane qahveh khanehs, pojawiły się w Mekce w XV wieku, a w Konstantynopolu (obecnie Stambuł) w XVI wieku. Stały się popularnymi miejscami spotkań, gdzie uczeni często zbierali się, aby rozmawiać, grać w szachy lub tryktraka, śpiewać i tańczyć, słuchać muzyki, dyskutować o polityce i wiadomościach dnia, palić i pić. Stały się one znane jako „szkoły mądrości” ze względu na klientelę, którą przyciągały, i chociaż przywódcy polityczni i religijni obawiali się swobodnego i szczerego dyskursu powszechnego w takich lokalach, ich częste zakazy działalności kawiarni były niemożliwe do utrzymania. Napój ten był już zakorzeniony w codziennych rytuałach i kulturze.

kawiarnia, XVII-wieczna Anglia

Kawa stała się szczególnie popularna w Turcji, a rozprzestrzenianie się Imperium Osmańskiego sprawiło, że napój ten dotarł do wielu innych miejsc. Napój był wprowadzany do jednego europejskiego kraju po drugim w XVI i XVII wieku, prawdopodobnie zaczynając od weneckich kupców. Zachowało się wiele relacji o jego zakazie lub aprobacie jako eliksiru religijnego, politycznego i medycznego. Jego związek z muzułmanami i jego nowatorskie działanie pobudzające skłoniło niektórych do nakłonienia papieża Klemensa VIII do zakazania go pod koniec 16 roku, jednak papież po spróbowaniu napoju, udzielił mu błogosławieństwa. Kawa rozprzestrzeniła się dość szybko w całej Europie, a pod koniec XVII wieku napój ten rozkwitał w Wielkiej Brytanii, brytyjskich koloniach w Ameryce i prawie całej Europie kontynentalnej.

Do końca XVII wieku ograniczone światowe zasoby kawy pochodziły prawie wyłącznie z prowincji Jemen w południowej Arabii. Jednak wraz ze wzrostem popularności napoju rozmnażanie rośliny szybko rozprzestrzeniło się na Jawę i inne wyspy archipelagu indonezyjskiego w XVII wieku oraz na obie Ameryki w XVIII wieku. Uprawa kawy została zapoczątkowana na Hawajach w 17 roku.

Plantacja kawy

W XX wieku największa koncentracja produkcji koncentrowała się na półkuli zachodniej, zwłaszcza w Brazylii. Pod koniec XIX i na początku XX wieku zaczęto używać przemysłowych maszyn do palenia i mielenia, wynaleziono próżniowo zamknięte pojemniki do palenia mielonego i opracowano metody dekofeinizacji ziaren zielonej kawy. Po 20 roku produkcja kawy rozpuszczalnej została udoskonalona. Popularność kawy rozpuszczalnej doprowadziła do zwiększenia produkcji tańszych ziaren Robusty w Afryce.

W 2020 roku największymi producentami kawy były Brazylia, Wietnam, Kolumbia, Indonezja i Etiopia. Zainteresowanie kawą organiczną, pochodzącą ze sprawiedliwego handlu i uprawianą w sposób zrównoważony wzrosło pod koniec XX i na początku XXI wieku, co doprowadziło do zmian w metodach produkcji w niektórych miejscach. Globalne ocieplenie, w szczególności przewidywany wzrost ekstremalnych upałów i susz, może zagrozić stabilności przemysłu kawowego, ponieważ rolnicy mają trudności z przystosowaniem się do sytuacji w zagrożonych regionach.

Źródło: https://www.britannica.com/

Skontaktuj się z nami już dziś i
rozpocznijmy tę kawową podróż!

Dołącz do naszej kawowej rodziny i razem przekształćmy Twój lokal w prawdziwy raj dla miłośników kawy.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zadzwoń do nas
+48 504 128 608
Napisz do nas
info@serwis.cafe