Historia Kawiarni

10/30/2023

Café, mały lokal gastronomiczny, historycznie kawiarnia, zwykle z ograniczonym menu; Pierwotnie lokale te serwowały tylko kawę. Angielski termin café, zapożyczony z francuskiego, wywodzi się ostatecznie od tureckiego kahve, oznaczającego kawę.

Wprowadzenie kawy (picie kawy) do Europy zapewniło bardzo potrzebne skupienie się na działalności społecznej trzeźwych. Mówi się, że pierwsza kawiarnia została otwarta w 1550 roku w Konstantynopolu; w XVII wieku kawiarnie otwarto we Włoszech, Francji, Niemczech i Anglii.

W ciągu 200 lat po połowie XVII wieku najsłynniejsze kawiarnie Europy rozkwitły w Londynie jako punkty spotkań, dyskusji różnych frakcji. Właściciele kawiarni rywalizowali ze sobą o dostawy zarówno gazet wigowskich, jak i torysowskich; W tym czasie kupno i sprzedaż ubezpieczeń, statków, akcji, towarów, a czasami nawet niewolników odbywała się w kawiarniach; literat, aktor lub artysta może występować w swojej ulubionej kawiarni; Kawiarnie stały się nieformalnymi stacjami odbioru i dystrybucji paczek i listów. W XIX wieku gazeta codzienna i poczta domowa wyparły te funkcje.

Mniej więcej w tym samym czasie, o czym świadczy malarstwo i literatura, francuska kawiarnia i restauracja były u szczytu popularności jako miejsca spotkań intelektualistów i artystów. Zamożniejsi smakosze wśród inteligencji mogli jadać w wytwornych paryskich restauracjach, tak jak Honoré de Balzac jadał w Véry, podczas gdy skromniejsza kawiarnia lub bistro gościły artystów „bohemy”. Kawiarnia nadal była ważną instytucją społeczną we Francji w XX i na początku XXI wieku.

Pod koniec XX wieku, gdy espresso i inne kawy speciality stały się popularne w Stanach Zjednoczonych, otwarto wiele restauracji specjalizujących się w kawie. W latach dziewięćdziesiątych i na początku 20 roku niektóre kawiarnie zaczęły oferować publiczny dostęp do Internetu, dając początek tak zwanej kafejce internetowej.

Skontaktuj się z nami już dziś i
rozpocznijmy tę kawową podróż!

Dołącz do naszej kawowej rodziny i razem przekształćmy Twój lokal w prawdziwy raj dla miłośników kawy.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Zadzwoń do nas
+48 504 128 608
Napisz do nas
info@serwis.cafe