Wartość kaloryczna kawy w kilokaloriach
Oto kilka przykładów kaloryczności różnych rodzajów kawy:
- Małe espresso: około 5 kcal.
- Czarna kawa parzona w szklance: około 7 kcal.
- Kawa z mlekiem: około 20 kcal.
- Americano z odtłuszczonym mlekiem: około 10 kcal.
- Cappuccino posypane wiórkami czekolady: nawet 140 kcal.
- Kawa mrożona, przygotowana z kawy rozpuszczalnej z mlekiem i kostkami lodu: około 200 kcal.
- Macchiato, z dodatkiem mleka lub śmietanki i syropu smakowego o wybranym smaku: około 210 kcal.
- Mocna kawa parzona w ekspresie, z dużą ilością ciepłego mleka: około 210 kcal.
- Mocna kawa z ekspresu z dodatkiem czekolady i śmietanki: prawie 400 kcal.
Warto dodać, że każda łyżeczka cukru to dodatkowe 40 kcal
Legendy o odkryciu kawy
Jedna z legend o odkryciu kawy mówi o pastuchu kóz o imieniu Kaldi. Zauważył on, że po zjedzeniu liści i owoców rosnących na pewnym drzewku, jego kozy były bardziej ożywione i nie spały w nocy. Kiedy sam spróbował tych małych czerwonych jagód, poczuł się pobudzony i pełen energii1.
Podzielił się swoim odkryciem z pewnym mnichem, który zaciekawiony działaniem owych owoców, zabrał ich trochę do klasztoru i tam eksperymentował z przyrządzaniem ich na różne sposoby. W efekcie tych prób powstał nowy napój, który stał się popularny wśród zakonników, gdy okazało się, że umożliwia im długie nocne czuwanie na modlitwach1.
Inna wersja tej legendy mówi o przypadkowym odkryciu sposobu prażenia kawy – ziarenka kawy miały przypadkowo wpaść do obozowego ogniska, a powstały w ten sposób aromat miał skusić pastuchów do skosztowania owoców1.
Istnieje także legenda o boskiej ingerencji w odkrywaniu kawy. Głosi ona, że kiedy archanioł Gabriel szedł na pomoc Mahometowi zmorzonemu przez sen, podarował mu kawę. Po jej wypiciu Mahomet poczuł się na tyle pobudzony, że był w stanie pokonać czterdziestu mężczyzn i uszczęśliwić czterdzieści kobiet1.
Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli, lecz nie uprawiano ich. W XIII lub XIV w. przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu i prawdopodobnie tam opracowano metodę preparowania nasion przez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabi